Odpowiedzi na Wasze pytania!
Jakie odpady budowlane przyjmowane są przez Gminę Cybinka w ramach gospodarowania odpadami komunalnymi?
Gmina Cybinka przyjmuje od mieszkańców posegregowane odpady budowlane (np.: gruz betonowy, gruz ceglany, materiały ceramiczne, tynki, tapety itp.), stanowiące własność właścicieli nieruchomości zamieszkałych wskazanych w złożonej deklaracji, pochodzące z robót budowlanych wykonywanych we własnym zakresie (własnymi siłami) przez właścicieli nieruchomości. Gmina Cybinka nie przyjmuje nieodpłatnie odpadów, pochodzących z robót wykonywanych przez przedsiębiorstwa, prowadzące działalność gospodarczą w tym zakresie, ponieważ odpady te nie są już odpadami komunalnymi, a odpadami przedsiębiorcy, czyli pochodzącymi z prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności.
Kto będzie składał deklarację i ponosił opłatę?
Obowiązek złożenia deklaracji należy do właściciela nieruchomości zamieszkałej, przez którego rozumie się także współwłaściciela, użytkownika wieczystego, dzierżawcę, czy zarządcę nieruchomości. W przypadku budynków wielolokalowych w imieniu mieszkańców deklarację wypełni i złoży do urzędu zarząd spółdzielni mieszkaniowej, wynajęty zarządca, czy zarząd wspólnoty. Opłatę natomiast ponosić będą wszyscy wytwarzający odpady w nieruchomościach zamieszkałych.
Gdzie należy składać deklarację o wysokości opłaty?
Deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy składać do Urzędu Miasta w Cybince przy ulicy Szkolnej 5, przesłać pocztą lub drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy ePUAP.
Jak wylicza się opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi?
Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi iloczyn: ilości osób zamieszkujących daną nieruchomość i wysokości stawki. LICZBA MIESZKAŃCÓW × STAWKA = OPŁATA. Właściciel nieruchomości może skorzystać ze zwolnienia z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi miesięcznie od łącznej kwoty obowiązującej opłaty , jeżeli kompostuje bioodpady w przydomowym kompostowniku.
Czy stawka opłaty może być zmieniona w trakcie roku?
Tak, jeśli wpływy z opłat nie pokrywają kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi to Rada Miejska w Cybince może zmienić stawki opłaty podejmując stosowną uchwałę.
Jak często trzeba będzie wnosić opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi?
Zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej w Cybince z dnia 23 lutego 2022r. w sprawie określenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi ustala się, że właściciele nieruchomości zamieszkałych obowiązani są uiszczać opłaty za gospodarowanie odpadami co miesiąc w terminie do 20-go każdego miesiąca, następującego po miesiącu, którego obowiązek ponoszenia opłaty dotyczy.
W jaki sposób następować będzie kontrola segregowania odpadów komunalnych?
Podmiot odbierający odpady komunalne będzie zobowiązany informować gminę o nieprawidłowościach w tym zakresie. W przypadku niedopełnienia przez właściciela nieruchomości zamieszkałej obowiązku w zakresie selektywnego zbierania odpadów komunalnych, podmiot odbierający odpady komunalne przyjmuje je jako niesegregowane (zmieszane) i powiadamia o tym gminę.
Co się stanie, jeżeli właściciel nieruchomości zamieszkałej nie segreguję odpadów komunalnych?
W przypadku stwierdzenia, że odpady nie są segregowane, zostanie wszczęte postępowanie, na wskutek którego zostanie wydana decyzja administracyjna o nałożeniu na właściciela nieruchomości wyższej opłaty.
Jaki będzie tok postępowania w przypadku, jeśli właściciel nieruchomości zamieszkałej nie złoży wymaganej deklaracji w terminie?
W przypadku nie złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi albo uzasadnionych wątpliwości, co do danych zawartych w deklaracji Burmistrz Cybinki określi w drodze decyzji administracyjnej, wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, biorąc pod uwagę uzasadnione szacunki, w tym średnią ilość odpadów komunalnych powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze.